Mysticskateshop.cz - Volcom eshop  Mystic Skates  Český skateboardový pohár  Mystic SK8 Cup  Mystic skate park Štvanice  Mystic Constructions  Mystic na facebooku 

Další fotka Předchozí fotka
 
banner
Mystic Sk8 Cup 2018  World Cup Skateboarding Světový pohár ve skateboardingu

Mystic Sk8 Cup 2018 World Cup Skateboarding Světový pohár ve skateboardingu

Mystic Sk8 Cup 2018 se uskuteční první prázdninový víkend, 29. 6. - 1. 7. ve skateparku na ostrově Štvanice. Mystic Sk8 Cup je za 24 let své existence historicky nejdéle fungujícím, ale i největším skateboardovým závodem v Evropě, zároveň patří mezi jezdci k nejoblíbenějším závodům na světe. Je tomu tak proto, že závod a festivalová atmosféra, spolu s magií města Prahy vytváří pozoruhodný zážitek pro který se jezdci i diváci každý rok vrací.Hlavní organizační novinkou je obnovení spolupráce Mystic Sk8 Cupu a série World Cup Skateboarding, která od roku 1994 pořádá skateboardové závody po celém světě a garantuje kvalitu najen svou tradicí, ale i vysoce profesionálními rozhodčími, v porotě zasedne například legendární skater Pat Duffy. Na jezdce letos čekají i změny přímo ve skateparku, který dostane zcela nový povrch, raily, boxy a centrální překážku.


Přibližně 150 profesionálních skateboardistů z cca 25 zemí bude závodit od pátku do neděle v disciplínách streetstyle, bowl (bazén) a best trick, pro dívky je připraven závod v disciplíně street a bowl jam. Vyhlášení vítězů, kteří si odnesou originální poháry ze sklárny Ajeto glass a rozdělí prize money 750.000 korun (36.000$) bude v neděli po 20:00 hodině.

 

K Mystic skateparku přiléhá travnatá plocha se stromy a břehem Vltavy kde se tradičně otevře takzvaná Relax zóna, jež nabídne skvěle ozvučenou hudební stage, kterou po desáté hodině večerní vystřídají party DJs.

Kromě hudebního programu mohou návštěvníci vyzkoušet obratnost prstů ve fingerboardingu, sklouznout se na skimboardu nebo jen ležet v trávě a sledovat na velkoplošné obrazovce živý přenos závodu. Festivalovou náladu doplní restaurace, stánky s občerstvením a bary. Samozřejmostí jsou obchody se skateboardovým vybavením a oblečením.

 

Závod bude v sobotu a v neděli přenášen živě na stránkách www.prima-cool.cz, a to včetně komentáře určeného pouze pro živý přenos, který divákům z celého světa zprostředkuje v angličtině detaily o jezdcích a jejich tricích.

Mystic Sk8 Cup 2018 is holding its first weekend event of the summer holidays, between 29th June  - 1st July 2018 at the skate park on Štvanice island.

 

After 24 years of existence, the Mystic Sk8 Cup is not only the longest running skateboarding competition in Europe, but also the largest, and is one of the favourite competitions amongst the riders themselves. This is all down to the fusion of the element of competition with the magical city of Prague, which creates an amazing experience which keeps riders and spectators coming back year after year.

29. 6 – 1.7 2018

Praha, Štvanice - Mystic skatepark

www.mysticsk8cup.cz
www.facebook.com/MysticSk8Cup
www.instagram.com/mysticsk8cup

Předprodej: www.goout.cz
After 24 years of existence, the Mystic Sk8 Cup is not only the longest running skateboarding competition in Europe, but also the largest, and is one of the favourite competitions amongst the riders themselves. This is all down to the fusion of the element of competition with the magical city of Prague, which creates an amazing experience which keeps riders and spectators coming back year after year.


The main piece of news on the organisational front is the renewal of the collaboration between Mystic Sk8 Cup and the World Cup Skateboardingseries, who have been organising skateboarding competitions around the world since 1994, and guarantee quality not only through its longstanding tradition, but also through the high level of the judges in the jury, amongst whom you'll find the legendary skater Pat Duffy this year. The riders can also expect a few changes to the skatepark itself this year, with the addition of a completely new platform, rails, boxes and a central obstacle.

Around 150 professional skateboarders from approximately 25 countries will compete from Friday until Saturday across the disciplines of streetstyle, the bowl and best trick. The female skateboarders will be battling it out in the disciplines of street and bowl jam. The winners, who will be taking away original cups from Ajeto glass studio and a share of a $36,000 prize pool, will be announced after 20:00 on Sunday.

Directly adjacent to the Mystic Skate park is a grassy area with trees by the banks of the Vltava river — a space in which the so-called Relax zone will be opening up, offering a music stage kitted out with a superb sound-system, commanded by alternating party DJs after 10pm in the evening.

Aside from the musical program, attendees can also try out their finger dexterity at fingerboarding, go for a drift on a skimboard or even just lie amongst the grass and follow the competition, which will be broadcast live on a large outdoor screen. Restaurants, stalls selling refreshments and bars will only add to the festival atmosphere. And of course, shops with skateboarding equipment and apparel are a given.

The competition will be broadcast live on the Saturday and Sunday at www.extreme.com, accompanied by commentary intended exclusively for live broadcast, which will pass on details about the riders and their tricks in English to viewers from around the whole world.


29th June – 1st July 2018

Prague, Štvanice - Mystic skatepark

www.facebook.com/MysticSk8Cup
www.instagram.com/mysticsk8cup

Ticket presale: www.goout.cz

 
Zpět na přehled